Tridum Paschalne wraz z poświęceniem skweru im. Ks. Marka Drogosza

Marek Jeleśniański,
niedziela, 21 listopada 2010

W sobotę, 18 września, przeżywaliśmy w naszej Wspólnocie Parafialnej niecodzienną uroczystość. Było to uwieńczenie starań i wysiłków wielu ludzi, którzy poświecili swój czas, umiejętności, środki materialne i duchowe i zapał niczym nie ujarzmiony, żeby na naszym Osiedlu powstał skwer, upamiętniający naszego wielkiego Parafianina, Ks. Marka Drogosza (1959-2003).

W sobotnie popołudnie o 14.00 w kościele św. Barbary rozpoczęła się uroczysta Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem Ks. Dziekana Tadeusza Stachonia z Jankowic Rybnickich, który był delegatem Ks. Abpa Damiana Zimonia. Koncelebransami byli: Ks. Bogusław Płonka z Wodzisławia Śl. (kaznodzieja), koledzy rocznikowi Ks. Marka – Ks. Andrzej Suchoń i Ks. Antoni Stefański, Ks. Mariusz Dronszczyk, Ks. Piotr Larysz i kapłani naszej Parafii. Byli też dwaj diakoni i dwaj klerycy. Oprawę muzyczną Mszy św. przygotowała schola Gimnazjum Nr 5. Były poczty sztandarowe, zaproszeni Goście, zarówno ze środowiska świeckich jak i duchownych, oraz Młodzież klas III naszego Gimnazjum. Ci ostatni, w święto św. Stanisława Kostki, które akurat przypadało, uroczyście zainaugurowali rok formacji przed przyjęciem Sakramentu Bierzmowania.

Ks. Bogusław w homilii zwrócił uwagę słuchaczy na potrójną, wielkiego formatu, formację śp. Ks. Marka Drogosza – ludzką, chrześcijańską i kapłańską. Ks. Marek zostawił nam dobre ślady, prowadzące do nieba, jak ten ojciec, który idzie przed dziećmi w głębokim śniegu czyniąc wyraźne ślady, po których można bezpieczne iść naprzód.

Odczytano też list Ks. Bpa Stefana Cichego z Legnicy, rektora a później współpracownika Ks. Drogosza w formowaniu kleryków w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym.

Po Mszy św., z modlitwą różańcową na ustach, którą tak często Ks. Marek zalecał jako obronę przeciw Złemu, przeszliśmy w licznej gromadzie na skwer u zbiegu ulic Lompy i Patriotów, gdzie brat zmarłego kapłana, Grzegorz Drogosz w towarzystwie Państwa Dronszczyków i Prezydenta Miasta Rybnika, Pana Adama Fudalego, odsłonili obelisk z medalionem, na którym widnieją słowa: „Ks. Dr Marek Drogosz, LEKARZ DUSZ”, daty jego urodzin, święceń kapłańskich i śmierci, oraz jego motto z obrazka prymicyjnego: „Aby na Imię Jezusa zgięło się każde kolano…” wypisane na wyrytej w kamieniu księdze. Obelisk i skwer zostały poświęcone przez Ks. Dziekana.

Po zakończeniu ceremonii na skwerze zaproszeni Goście udali się do Domu Kultury na wystawę zdjęć i pamiątek po zmarłym kapłanie. Tam też usłyszeliśmy montaż słowno-muzyczny pamięci Ks. Marka oraz słowo autora książki „Ostatnie rekolekcje śląskiego egzorcysty” Pana Grzegorza Felsa. Wybranym Gościom wręczono pamiątki – prezenty urodzinowe od Ks. Marka, który dzień wcześniej obchodziłby pięćdziesiąte pierwsze urodziny. Spotkanie zakończyło się rozmowami przy poczęstunku.

Bogu niech będą dzięki za to, że dał nam, przez miłość Jego Rodziców śp. Gertrudy i Juliana, taki DAR NIEBIOS jakim jest człowiek i kapłan – Marek Drogosz. Niech Jego postać inspiruje nas wszystkich do dążenia do świętości. On nam w tym pomoże.

Ta uroczystość osiedlowa została poprzedzona Triduum (z łac. trzy dni) Młodzieżowym z występami młodzieżowych zespołów muzyki religijnej oraz świadectwami o życiu ks. Marka Drogosza składanymi przez osoby, które zetknęły się z tym Kapłanem za Jego życia.

Formuła triduum nawiązywała do, zaniechanej w większości Parafii, tradycji świętowania przez Młodzież, święta św. Stanisława Kostki, patrona Młodzieży i naszej Ojczyzny. Tu też nie chodziło o św. Stanisława, lecz o przypomnienie Młodym postaci naszego wielkiego Krajana (czytaj: Ziomala). Może w przyszłości ta formuła triduum zostanie zaadoptowana do terminu rozpoczęcia roku formacji gimnazjalistów, którzy chcą przystąpić w następnym roku do Bierzmowania.

I tak w środę, 14 września wystąpił zespół Youkali, złożony z młodzieży okolicznych Parafii, w tym gitarzysty z naszej Wspólnoty, animatora Sławka Mazura. Świadectwa składali w tym dniu; Państwo Dronszczykowie ze Starych Boguszowic, którzy zastąpili Ks. Markowi zmarłych Rodziców, i którzy nadal opiekują się bratem Ks. Marka – Grzegorzem. Także Siostra Zakonna Mariola, Służebniczka z Katowic - Panewnik dzieliła się swymi wspomnieniami o zmarłym księdzu.

W czwartek o 19.00 stanął przed zebranymi były wikary naszej Parafii, Ks. Eugeniusz Chudek, który asystował jako diakon we Mszy Prymicyjnej Ks. Drogosza, a później przez osiem lat razem pracowali (choć na różnych stanowiskach) w Domu Rekolekcyjnym w Kokoszycach. Po Jego świadectwie wystąpił zespół Testimonium z Leszczyn i dał półtoragodzinny koncert ze świadectwem swojej wiary w Jezusa Chrystusa. Koncert zakończył się pieśnią „Bogurodzica” w aranżacji własne Zespołu i odśpiewaliśmy Apel Jasnogórski.

Piątkowy wieczór trwał dwie godziny i czterdzieści pięć minut. Było to niesamowite przeżycie. Oprawę muzyczną stworzyła osiemnastoosobowa formacja RiO Gospel z Duszpasterstwa Akademickiego w Rybniku. Sami dzielili się swoją wiarą i wartościami nawiązując do kolejnych piosenek, które coraz bardziej wciągały uczestników spotkania. Na tym tle swoje świadectwa o spotkaniach z Ks. Drogoszem złożyli: Siostra Zakonna Maristella, Elżbietanka z tyskiej Parafii Ścięcia św. Jana Chrzciciela, pierwszej Parafii Ks. Marka, Pani Emilia Kristof, nasza Parafianka, bliska Przyjaciółka Rodziny Drogoszów oraz Ks. Michał Woliński, egzorcysta diecezjalny, którego Ks. Drogosz wprowadzał w tę trudną posługę.