Wielka Sobota 2013 - Wigilia Paschalna

Maria Rączka
niedziela, 31 marca 2013

Wielka Sobota – drugi dzień ciszy i oczekiwania na Zmartwychwstanie Chrystusa. Ciemna Jutrznia o godzinie 8.00 rozpoczęła wielkosobotnie czuwanie przy Grobie Pańskim. Tego dnia Chrystus złożony w Grobie, nie pozostawał w ciągu całego dnia ani przez moment sam, bo Jego Grób odwiedzały liczne rzesze naszych parafian i gości, a piękna słoneczna pogoda sprawiła, że do Jezusa przyprowadzono bardzo dużo małych dzieci, które z dziecięcą radością oglądały piękny nowy Boży Grób i podziwiały kolorowe pisanki w swoich wielkanocnych koszyczkach, które przyniosły do poświęcenia. 

O godz. 11.00 odbyła się Adoracja dla dzieci, a po niej pierwsze uroczyste święcenie pokarmów. Nasz kleryk Mateusz, nie żałował święconej wody i  biegając po kościele obficie skrapiał koszyczki  z wielkanocnymi pokarmami -  nikt nie mógł mieć już żadnych wątpliwości, czy jego pokarmy zostały poświęcone. Takich święceń pokarmów, po uprzedniej krótkiej adoracji, a o godz. 15.00 po Koronce do Bożego Miłosierdzia, nasz Kleryk dokonywał kilkukrotnie i za każdym razem kościół wypełniony był po brzegi. Nasi kapłani z pełnym poświęceniem pełnili posługę Konfesjonału, bo było jeszcze wielu chętnych, by skorzystać z Sakramentu Pokuty. Cały dzień upłynął pod znakiem oczekiwania na nabożeństwo wieczorne -  Wigilię Paschalną, która rozpoczęła się o godz. 20.00. Wierni ze świecami w ręku, szczelnie wypełnili nieoświetlone wnętrze kościoła, a przed kościołem zapłonęło ognisko, wokół którego zgromadzili się celebransi i asysta. Głównym Celebransem był ks. Piotr Mika.

 Rozpoczęła się Liturgia Światła. Po poświęceniu ognia i zapaleniu od niego Paschału symbolizującego Zmartwychwstałego Chrystusa, kapłan wniósł tę zapaloną świecę do okrytej ciemnością świątyni, a od niej zgromadzeni zapalali swoje świecie, przekazując sobie wzajemnie światło. Był to bardzo wymowny widok, rozlewającego się stopniowo światła, rozszerzającej się jasności, która w końcu wypełniła cały kościół. Pieśń Celebransa:  „Weselcie się zastępy Aniołów w niebie ...”  zakończyła tę część liturgii.

Nastąpiła Liturgia Słowa Bożego, w której czytane były fragmenty Starego i Nowego Testamentu, przeplatane śpiewanymi Psalmami w pięknym solowym wykonaniu.

Kolejnym etapem wielkosobotniej ceremonii była Liturgia Chrzcielna, którą rozpoczęła odśpiewana przez solistkę Litania do Wszystkich Świętych, a po niej Główny Celebrans Ks. Piotr dokonał poświęcenia wody chrzcielnej, którą przez cały rok będą chrzczone w naszej parafii dzieci.

Z zapalonymi świecami w ręku, zgromadzeni odnowili swe przyrzeczenia Chrztu Świętego i Modlitwą wiernych zakończyła się liturgia chrzcielna.

 

Zwieńczeniem Triduum Paschalnego była Msza Św. Rezurekcyjna z radosnym „ALLELUJA!”. Tę błogosławioną wieść, że „Chrystus żyje!”, obwieściły światu dzwony naszego kościoła, dzwonki liturgiczne, oraz nasz radosny śpiew z akompaniamentem Orkiestry Górniczej KWK „Jankowice”.  Podczas Mszy Św. Ksiądz Piotr wygłosił homilię wielkanocną. Rozpoczął od wyjaśnienia skojarzeń ze słowem WIELKANOC -  jako noc wielka, niezwykła, jaśniejąca światłem, noc cudowna, noc Zmartwychwstania – Święta Noc. Nawiązując do obchodzonego w Kościele Katolickim Roku Wiary wskazał na umieszczone w głównym ołtarzu hasło: „Gdyby nie było Zmartwychwstania, daremna byłaby nasza wiara”. 

Nie ma wiary w Chrystusa, bez wiary w Jego Zmartwychwstanie. Zmartwychwstały Chrystus żyje dzisiaj w sercu każdego prawdziwie wierzącego człowieka.  Wiara w Zmartwychwstanie Chrystusa, to siła do wszystkiego, co może nas w życiu spotkać.

Zmartwychwstanie nie skończyło się jeszcze, ono ciągle trwa...?

 

Na zakończenie Eucharystii, Ksiądz Piotr w imieniu Księdza Proboszcza i Księdza Sławomira przekazał serdeczne życzenia wszystkim parafianom. W uroczystej nocnej procesji rezurekcyjnej z Najświętszym Sakramentem wokół kościoła, z zapalonymi świecami i śpiewem pieśni wielkanocnych, obwieszczaliśmy światu fakt Zmartwychwstania Chrystusa. Po końcowym błogosławieństwie i odśpiewaniu pieśni „Regina Celi” wierni udali się do swych domów, rozświetlając osiedlowe ulice niesionym Światłem Zmartwychwstania. Każdy starał się wnieść to Światło do swojego domu.

                                     

Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania!