Rekolekcje zakończone okrzykiem: Habemus Papam!

Piotr Rożyk,
czwartek, 14 marca 2013

Nie jak przez ostatnie dwa lata, od Popielca do I Niedzieli Wielkiego Postu, lecz od IV Niedzieli Postu, 10.03, do środy, 13.03, trwały w naszej Parafii Wielkopostne Rekolekcje, których przewodnikiem duchowym był Ks. Proboszcz Piotr Brząkalik z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Katowicach – Szopienicach. Tematem rozważań wielkopostnych była przypowieść o Synu Marnotrawnym i Miłosiernym Ojcu, która akurat na tę niedzielę przypadała. Ilustracją była reprodukcja słynnego obrazu Rembrandta – „Powrót Syna Marnotrawnego”.

Ks. Piotr zaprosił nas do stanięcia przed postaciami tej perykopy ewangelicznej, ilustrowanej obrazem, jak przed lustrem, oświetlonym przez światło pochodzące od Ducha Świętego, którego wzywaliśmy w hymnie podczas każdej Mszy św. niedzielnej. Naszym zadaniem było odnalezienie w sobie podobieństw do osób Ojca i Jego dwóch synów. Rekolekcjonista, ze swej strony, zwracał naszą uwagę na szczegóły, wątki i niuanse, które moglibyśmy pominąć, zbyt pobieżnie analizując tekst natchniony i dzieło malarskiej sztuki. Uczynił to w tak niesamowity sposób, że medytacja obrazu Rembrandta przekształciła się w medytację jakości obrazu Bożego, który nosimy w sobie a przez grzech często go zamazujemy.

Piękny czas rekolekcji kończył się Mszą św. w środowy wieczór, gdy podczas podziękowań przed błogosławieństwem końcowym, dotarła do nas radosna nowina, że Kościół ma nowego Papieża. Po zakończeniu rekolekcyjnych ćwiczeń wróciliśmy do domów, aby oczekiwać ogłoszenia, kto został następcą Benedykta XVI na Stolicy Piotrowej. Już cały świat wie, że namiestnikiem Chrystusa Pana na ziemi jest kardynał Jorge Bergoglio, Jezuita z Argentyny, który przyjął imię Franciszek. Nie jesteśmy już sierotami! Mamy Papieża! Módlmy się za nowego Ojca Świętego, o co sam nas prosił pokornie schylając głowę,  i przygotowujmy się na radosne święta Zmartwychwstania naszego Pana Jezusa Chrystusa, który żyje i króluje na wieki wieków. Amen.

 

Pozdrawiam,

Piotr Rożyk